Prezentujemy utwór, który powstał jako efekt warsztatów USZY W TEREN: POZNAŃ (autorzy: Paulina Miu Zielińska oraz Helena, Maja L., Maja Z., Magda, Maksym, Milena, Ola, Paulina, Weronika, Zosia).
14 maja 2016,
godz. 12.00 – 15.00,
CK Zamek, sala Prób
warsztat bezpłatny
Prowadzenie: Paulina Miu Zielińska
Koordynacja / animacja: Magdalena Popławska / Aleksandra Jaraszkiewicz
Śmiech. Trzask. Przejeżdżający samochód. Ptak na drzewie.
Świat, który nas otacza wytwarza w każdej sekundzie ogromną ilość dźwięków.
Część z nich odbieramy i analizujemy, a części zupełnie nie zauważamy.
Te wszystkie odgłosy łączą się ze sobą i tworzą unikalny krajobraz dźwiękowy danego
miejsca. Wyobraźmy sobie, że te dźwięki mamy w komputerze w postaci plików, które możemy edytować, dowolnie przycinać i manipulować nimi, dodawać różne efekty, by ostatecznie stworzyć z nich niezależną dźwiękową kompozycję.
Zapraszamy na warsztaty!
W ramach pierwszej część naszych działań porozmawiamy o dźwięku i jego właściwościach, o sztuce rejestrowania krajobrazu dźwiękowego z otaczającego nas świata, czyli field recording. Nauczymy się też podstawowej obsługi urządzeń rejestrujących dźwięk.
Druga część to wędrówka po wybranych miejscach w sąsiedztwie CK Zamek, pod opieką zespołu animatorów. Szukać będziemy interesujących akustycznie przestrzeni i ciekawie brzmiących obiektów. Zaobserwujemy, jak zmienia się krajobraz dźwiękowy w ciągu dnia, jakie sytuacje są powtarzalne, a jakie zdarzają się niespodziewanie. Szeroko otworzymy ucho i uważnie się przyjrzymy, co właściwe do niego wpada i jaki może mieć potencjał twórczy. Stworzymy też mapy naszych podróży.
To wszystko, co przykuje wyostrzony słuch, nagramy na czuły sprzęt rejestrujący. W dalszym etapie pracy poznamy prosty program do edycji próbek dźwiękowych. Z jego pomocą z zebranych i wyselekcjonowanych materiałów skomponujemy utwór, który zaprezentujemy w formie instalacji dźwiękowo-wizualnej na stronie internetowej Poznań Design Days 2016.
Paulina Miu Zielińska – performerka, instruktorka śpiewu, artystka dźwiękowa. Przysłuchuje się światu, pielęgnując uważność na osobliwe zdarzenia w jego dźwiękowej tkance. Improwizuje i eksperymentuje. Wędruje po miastach, bagnach, łąkach i polach, poszerzając swoje archiwum nagrań terenowych lub szukając wytchnienia dla uszu. Komponuje muzykę do spektakli i działań performatywno-wizualnych. Śpiewa na scenie i w lesie. Ukończyła muzykoterapię na Akademii Muzycznej w Łodzi, obecnie studiuje intermedia na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Realizuje i wspiera różnorodne projekty społeczne i artystyczne w Polsce i za granicą.
liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń!
uczestnicy: 8 osób w wieku 9-11 lat, bez rodziców, pod opieką animatorów
wymagane zapisy: magdalena.poplawska@uap.edu.pl
14 maja 12:00 – 15:00